English    فارسی 
 
PRP چه کاربردی دارد؟

- PRP ( پی آر پی ) چه کاربردی دارد؟

PRP مخفف Platelet Rich Plasma یعنی پلاسمای غنی شده از پلاکت است. پلاکت ها گروهی از سلول های خونی هستند که وظیفه انعقاد خون را بر عهده دارند و غنی از فاکتورهای رشد سلولی هستند. در روش درمانی PRP از فاکتورهای رشد موجود در پلاکت ها برای ساخت و ساز سلولی و بافت سازی در پوست ، مو و مفاصل استفاده می شود. در واقع این روش درمانی بر اساس استفاده از موهبت های موجود در بدن انسان برای ترمیم و بازسازی، پایه گذاری شده است. 

- PRPچگونه انجام می شود ؟

انجام PRP ( پی آر پی )چند مرحله دارد. در مرحله اول ضمن آماده سازی در یک فضای کاملا استریل و آرامش بخش، چند سی سی از خون شخص گرفته می شود که دقیقا مشابه روش خون گیری در آزمایشگاه است. با این تفاوت که خون در لوله های مخصوص که کیت PRP نامیده می شود، جمع آوری شده و سپس در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد، پس از گذشت چند دقیقه قرار گرفتن در این دستگاه که منجر به جداسازی  پلاسما می شود، مرحله آماده سازی و تزریق این پلاسما شروع می شود.به طور معمول از هر 8 سی سی خون گرفته شده ، 4 سی سی پلاسمای غنی از پلاکت به دست می آید که برای ترمیم و بازسازی زخم ها و نیز جوانسازی پوست و افزایش رشد مو، به مثابه مایعی بسیار ارزشمند و موثر عمل خواهد کرد. این 4 سی سی پلاسما که از بدن خود شخص و در شرایط کاملا استریل به دست آمده است، بنا به نیاز هر شخص در نواحی مختلفی از جمله صورت، دور چشم، گردن، دست و یا مفاصل نیز تزریق می شود.

- تمام این مراحل چقدر طول می کشد؟ 

بسته به وسعت نقاط مورد نظر، تمام مراحل بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

- دقیقا عملکرد PRP به چه صورت است؟

برای اینکه ذهن خوانندگان دریافت بهتر و دقیق تری از عملکرد PRP ( پی آر پی )داشته باشد، این موضوع را با ذکر یک مثال توضیح می دهیم . فرض کنید می خواهیم غذایی سالم و با کیفیت تولید کنیم. در مثال ما ، این غذای سالم و با کیفیت ، پوست شاداب و با طراوت شماست. برای تهیه این غذا به سه عامل زیر نیاز داریم:

 1- ظرف مناسب: در این مثال، همان طور که هر غذایی نیاز به ظرف خاص خود دارد، هر نوع اقدام زیبایی، پوست خاصی را می طلبد تا بتواند بیشترین بازدهی را داشته باشد. پس با توجه به نوع و جنس پوست یک فرد تصمیم می گیریم که چه اقدامات زیبایی را برای آن انجام شود.

2- مواد غذایی مرغوب: یقینا در پخت یک غذای خوش طعم و دلچسب، مواد اولیه خوب و تازه تاثیر بسزایی دارد. در واقع نقش هیالورونیک اسید یا همان ژل ها و فیلرها و نیز داروی بوتولینوم و یا همان بوتاکس، در این مثال نقش همان مواد و اولیه غذایی مرغوب را دارد، زیرا با افزایش سن، لایه میانی پوست ما یا همان درم ، قابلیت ساخت و ساز هیالورونیک اسید را از دست می دهد. با استفاده از ژل یا فیلر، این مواد اولیه مرغوب، جهت جوانسازی در اختیار پوست قرار می گیرد.

3- روش های کمکی : مثلا افزایش حرارت شعله برای پخت مناسب و به موقع غذا ما را یاری می دهد. در اقدامات زیبایی نیز  بعضی کارها دقیقا مانند افزایش حرارت شعله در مثال ما، باعث تسریع فرآیند زیبایی می گردد. PRP از این دست امور محسوب می شود. در حقیقت روشی کمکی برای رسیدن به زیبایی اختصاصی است که در کنار سایر اقدامات تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت.

- از PRP ( پی آر پی ) چه استفاده هایی می شود؟ 

 اولین استفاده آن در ارتوپدی و آسیب های ورزشی بود که مشاهده شد ترمیم زخم و بازسازی استخوانی غضروفی را بهبود می بخشد. همچنین در ترمیم زخم های صعب العلاج مثل زخم های دیابتی نیز کاربرد دارد. امروز بیشترین و البته بحث برانگیزترین استفاده آن برای مقاصد جوانسازی پوست، افزایش رشد مو و زیبایی است.

- چه مدت طول می کشد که اثرات درمانی پیدا شود؟

معمولا اثر درمانی از هفته ششم شروع می شود و 3 الی 4 ماه کامل می شود. برخورداری از اثرات درمانی این روش بستگی زیادی به سن مراجعه کننده، استفاده همزمان از سایر روش های درمانی مانند تزریق ژل و بوتاکس و نیز کیفیت کیت PRP ( پی آر پی ) و مهارت پزشک دارد، به گونه ای که بیشترین اثرات درمانی برای جوانسازی پوست در سنین 35 تا 60 سال دیده می شود و برای افزایش رشد مو نیز در افرادی که دچار ریزش مو از نوع تلوژن افلوویوم یا ریزش موی نوع زنانه هستند بیشترین تاثیر مشاهده خواهد شد.

- چند نوبت تزریق لازم است؟

بین 1 تا 4 نوبت بسته به پاسخ بیولوژیک فرد لازم است که فواصل آن بین 1 تا 6 ماه است. البته به دلیل آنکه فرآیند افزایش سن، ادامه دار است قطعا توصیه می شود برای حصول نتایج عالی ،این روش درمانی در سال های بعد نیز تکرار شود که فواصل درمان آن با توجه به نیاز پوست و سن هر فرد تعیین خواهد شد.

- مدت ماندگاری آن چه قدر است؟

درباره PRP که یک روش مبتنی بر تحریک سلولی برای ساخت و ساز است استفاده از اصطلاح (ماندگاری) مانند آنچه که درباره ژل و بوتاکس استفاده می شود رایج نیست. بدین معنا که فاکتورهای رشد موجود در PRP ( پی آر پی )فرآیند بازسازی سلولی و تولید کلاژن و الاستین پوست را به شکل آبشاری و زنجیره وار تحریک می کنند و این اثرات به شکل تصاعدی در یک مدت زمان نامحدود باقی می ماند و در صورت تکرار PRP طبق یک برنامه علمی، باعث جوان نگه داشتن و بالا رفتن قوام پوست می شود. با این توصیف، حتی یک بار انجام PRP نیز اثرات موثر فراوانی در پیشگیری از روند پیری خواهد داشت.

- عوارض احتمالی آن چیست؟

خوشبختانه با توجه به اینکه ماده تزریق شده از خود فرد تهیه می شود، عوارض مهمی چون ناسازگاری و آلرژی دیده نشده، ولی مسائل زود گذری چون تورم و کبودی وجود دارد که البته ظرف چند روز برطرف می شود.

- کاندیدای تزریق PRP ( پی آر پی )چه کسانی هستند؟

به طور کلی تمامی افرادی که متقاضی زیبایی پوست صورت، گردن و دست ها هستند با تشخیص پزشک زیبایی می توانند از این روش استفاده کنند. به علاوه خانم هایی که پس از دوران بارداری و شیردهی و یا به دنبال مصرف داروهای ضد بارداری، دچار ریزش مو شده اند و هم چنین کسانی که از بیماری های تیروئیدی، اختلالات هورمونی، استرس و بی خوابی رنج می برند و این اختلالات در آنها منجر به کاهش حجم موها شده است، می توانند از PRP برای ترمیم موهای خود بهره ببرند. البته در این خصوص باید راه حل های درمانی برای برطرف کردن اختلالات هورمونی و استرس ها و مشکلات خواب نیز در پیش گرفته شود. پس از یک بار تزریق PRP در یک فرد مناسب و با انجام دوره های متناوب مزوتراپی پس از 8 تا 10 ماه در 80 درصد مواقع حجم موی افراد تا 2 برابر افزایش می یابد.

- ممنوعیتی در استفاده در استفاده از PRP وجود دارد؟

بلی. در افراد مبتلا به کمبود پلاکت، مبتلایان به بیماری های انعقادی، سرطان، بیماری های مزمن وخود ایمن پوستی و بیماری های کبدی و کلیوی استفاده از PRP ممنوع است. هم چنین در کسانی که از دارو های ضد انعقاد هم چون هپارین و وارفارین استفاده می کنند و یا کسانی که تحت درمان با کورتون و داروهای شیمی درمانی هستند، PRP نباید انجام شود. در افراد معتاد به الکل و مواد مخدر نیز اثرات PRP بسیار کاهش می یابد.

 - چه عواملی باعث می شود که PRP ( پی آر پی )بهترین نتیجه را بدهد؟

همانند تمامی روش های درمانی، استفاده از PRP برای مقاصد زیبایی نیز باید مبتنی بر اصول و روش های خاص علمی باشد. بر این اساس، انتخاب بیمار مناسب، استفاد از کیت PRP مرغوب، دستگاه سانتریفیوژ با کیفیت و مهارت و تجربه پزشک در حصول نتیجه عالی، بسیار موثر است. کیت PRP مورد استفاده در مرکز ما از برند Regenlab سوئیس است که از معتبرترین کیت های PRP دنیاست و مورد تائید وزارت بهداشت و درمان کشورمان نیز است. سانتریفیوژ مورد استفاده ما از بهترین و معتبرترین سانتریفیوژهای دنیا از کارخانه Hettich آلمان است که از بالاترین غلظت پلاکتی در حد 85 درصد را فراهم می آورد.

 

    

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد